Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje

Kravica Blog 2024-07-05

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom – simptomi, dijagnoza, metode lečenja i prevencija. Pročitajte iskustva i savete.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje

Kondilomi, poznati i kao papilomi, virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrokuje ih humani papiloma virus (HPV), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, anusu ili ređe na drugim delovima tela.

Šta su kondilomi i kako izgledaju?

Kondilomi su mekane, izdužene tvorevine slične karfiolu, beličaste ili ružičaste boje. Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vagine, usnama, perineumu ili grliću materice, dok kod muškaraca se javljaju na penisu, otvoru uretre ili anusu. Mogu izazvati svrab, iritaciju, a ponekad i krvavljenje.

Dijagnoza: Zašto je važno tražiti drugo mišljenje?

Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a ponekad i dodatnim testovima. Međutim, postoji mogućnost pogrešne dijagnoze, kao što je slučaj osobe kojoj su tri lekara dala različite zaključke – od kondiloma do benignih promena poput polipoze. Zbog toga je važno konsultovati više stručnjaka pre početka terapije.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje je individualno i može biti:

  • Krioterapija (zamrzavanje tečnim azotom)
  • Laser (pogodan za unutrašnje kondilome)
  • Hirurško uklanjanje
  • Topikalne kreme (podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina)

Problematika lečenja je u tome što HPV virus ostaje u organizmu čak i nakon uklanjanja bradavica, pa su recidivi česti. Zbog toga je važno ojačati imunitet i izbegavati faktore rizika (pušenje, stres, druge infekcije).

Kondilomi i trudnoća

Tokom trudnoće, kondilomi mogu brzo da narastu zbog smanjenog imuniteta. Lečenje se može sprovoditi tokom cele trudnoće, najčešće laserskom terapijom, kako ne bi došlo do komplikacija pri porođaju.

HPV vakcine: Da li su efikasne?

Na tržištu postoje vakcine koje štite od najopasnijih HPV tipova (16, 18, 31, 45) povezanih sa rakom grlića materice, kao i tipova 6 i 11 koji izazivaju kondilome. Vakcine se preporučuju devojkama i ženama od 9 do 26 godina, a daju se u tri doze.

Iako nisu obavezne u svim zemljama, studije pokazuju da vakcine smanjuju rizik od raka i pojave kondiloma. Cena po dozi varira, a efikasnost je najveća kod onih koji nisu ranije bili izloženi virusu.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna, ali česta pojava. Ključno je ne paničariti, potražiti više mišljenja i odabrati adekvatnu terapiju. HPV vakcine pružaju dodatnu zaštitu, ali redovni pregledi i svesnost o simptomima ostaju najbolja prevencija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.